Svih 88 maturanata žele postati akademski građani

Napisao/la  Ivan Kaleb | Večernji list
(1 Glasaj)

Približava se kraj školske godine koja je, što se tiče redovite nastave, za maturante završena. Održane su i maturalne zabave, no sad predstoji složena zadaća upisa na fakultet za one koji su odlučili nastaviti daljnje školovanje.

U ljubuškoj Gimnaziji svoje srednjoškolsko obrazovanje završila je 48. generacija maturanata. Bilo ih je 88 u četiri razredna odjela. Prošli tjedan u svadbenom salonu Ohio u Ljubuškom imali su maturalnu večer kojom su se na veseo i zabavan način oprostili od svoje Gimnazije. Na uspjehu im mogu mnogi pozavidjeti - čak njih 25 je oslobođeno polaganja školske mature. To znači da su sva četiri razreda Gimnazije, od prvog do četvrtog, prošli s odličnim uspjehom.

- Svi naši maturanti su odlučili nastaviti daljnje školovanje. Pokušat će se upisati na neki fakultet, a 40 ih se prijavilo za polaganje državne mature u Hrvatskoj što znači da namjeravaju studirati u Hrvatskoj. Za njih su tijekom školske godine u školi organizirane pripreme iz matematike, hrvatskoga jezika i kemije i posebno želim naglasiti i istaknuti da su profesori besplatno držali dodatne sate, što je za svaku pohvalu i veliku zahvalu. Gledajući uspjeh maturanata ranijih godina na polaganju državne mature i upisu na fakultete, vjerujem da će i ovaj naraštaj biti veoma uspješan. Prošle godine se od 93 maturanta njih 92 upisalo na fakultet - kaže Goran Skoko, ravnatelj Gimnazije u Ljubuškom.

Škola će organizirati prijevoz u Split za maturante koji će polagati državnu maturu. Gdje će studirati i nakon studija raditi, ovisi prije svega od mogućnosti zaposlenja. Većina bi se željela vratiti u rodni kraj, međutim, kriza u društvu i državi ne ide im na ruku.

- Planiram upisati Farmaceutski fakultet u Zagrebu. Što se tiče ocjena šanse su mi dobre, no sada sve ovisi kako ću položiti državnu maturu. Mladi s razlogom odlaze vani jer tamo je puno bolje stanje i uvjeti za rad i život, a i naši fakulteti se više cijene. Nakon fakulteta ne mislim se vraćati u Ljubuški, najvjerojatnije ću ostati u Zagrebu ili ići negdje dalje. Ako budem otvarala svoju ljekarnu ili proizvodila neke lijekove, tamo su veće i bolje mogućnosti - kaže Danica Vukojević, maturantica odlikašica ljubuške Gimnazije, koja je oslobođena polaganja školske mature.