13. FSDS BiH: Amaterskoj kazališnoj družini “Gimići”, Ljubuški dodjeljena NAGRADA ZA SCENSKU ŠMINKU

Amaterska kazališna družina “Gimići”, Ljubuški, sudjelovala je na 13.festivalu dramskog stvaralaštva BiH u Konjicu 18.4.2015. godine s predstavom „To je muško-ženska stvar“,Autor: Marina Ćurić; režija: Marina Ćurić.

Predstava „To je muško-ženska stvar“ (teatar apsurda) prikazuje vječito rivalstvo između muška i ženska. Muškarci misle da je lako ženama, a žene da je lako muškarcima. Što se događa kada zamijene uloge? Kako se snalaze u koži suprotnog spola? Prikazuje apsurdnost svakodnevnog ljudskog promišljanja i nekaže se uzalud: „Pazi kome zavidiš!“

U šest dana festivala gledatelji su mogli pogledati predstave iz: Konjica (Amatersko pozorište Neretva i Srednja škola Konjic), Ljubuškog (Srednja strukovna škola „Ruđer Bošković“), Vlasenice (SŠC „Milorad Vlačić“), Zenice (KŠC „Sveti Pavao“ – Opća gimnazija i Prva gimnazija Zenica), Mostara (JU Srednja elektrotehnička škola), Ključa (KUD „Naša mladost“), Sanskog Mosta (Amatersko pozorište Theatar Art Sanski Most), Srbca (Amatersko pozorište mladih „Milenijum“), Žepča (Dječije kazalište „Franjo Kovačević – Francika), Sarajeva (Druga gimnazija), Viteza (Gradsko kazalište mladih), Doboja (Gimnazija „Jovan Dučić“), Ilidže (KUD „Ekrem Mujkić), Živinica (JU Gimnazija i JU Mješovita srednja škola), Ilijaša (Perzijsko – bosanski koledž sa internatom), Trebinja (Pozorišna grupa TiM), Ljubuškog (Gimnazija Ljubuški) i iz Tuzle (KŠC „Sv. Franjo“ – Opća gimnazija), koje su bile izvedene u svim teatarskim vrstama i žanrovima.

Najbolje predstave na 13. FSDS BiH došle iz Doboja i Viteza

U kategoriji škola nagrade za predstavu u cjelini dobili su, za prvo mjesto Gimnazija Doboj, za drugo Gimnazija Zenica i treće KŠC Gimnazija Tuzla. U kategoriji kazališta nagrade su dodijeljene 1. Gradskom kazalištu mladih Vitez, 2.Pozorišnoj grupi TIM Trebinje i 3. Gradskom pozorištu Trebinje.

Amaterskoj kazališnoj družini “Gimići”, Ljubuški dodjeljena je NAGRADA ZA SCENSKU ŠMINKU, a sredstva za odlazak naše ekipe na ovaj festival osiguralo je Ministarstvo financija ZHŽ.

Najbolje predstave u obje kategorije osigurali su sudjelovanje, bez selekcije, na Internacionalnom festivalu srednjoškolskog dramskog stvaralaštva – Juventafest, koji će se održati u rujnu 2015. godine u Sarajevu.

Članovi stručnog žirija bili su mr.sc. Miroljub Mijatović-predsjednik, Ivona Soldar i mr. Mirza Bajramović.