Gimnazijalci iz Ljubuškog na svehrvatskoj smotri „ Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje“ u Stubičkim Toplicma

Pedesetak međunarodnih eko škola i dječjih vrtića iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine je u nedjelju, 11. listoapda, 2015. godine sudjelovalo na 24. Svehrvatskoj smotri Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje koja se u organizaciji Udruge Lijepa naša i pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora održalo u Hotelu Matija Gubec u Stubičkim Toplicama.

Među sudionicima bili su i učenici iz ZHŽ, a srednje škole je predstavljala Gimnazija iz Ljubuškog dok su predstavnici osnovnih škola bili O.Š. Ruđera Boškovića iz Gruda.

Ljubuški gimnazijalci i grudski pučkoškolci na najbolji mogući način dočarali su kako se spremaju krušni proizvodi i koje sve plodove nudi i daruje zemlja u zapadnoj Hercegovini.

Gimnaziju Ljubuški u Stubičkim Toplicama predstavljali su učenici Marta Raše, Matej Luburić i Nikolina Miličević, a vodila ih je profesorica Tamara Grbavac.

"Ekološki smisao ovog projekta je, kroz izložbu plodova zemlje svih naših krajeva, ukazati na potrebu očuvanja biološke raznolikosti. Starinski način pripreme kruha, izložba starih pribora i alata za pripremu kruha i obradu zelje, imaju za cilj očuvanje naših običaja kao dio nacionalne kulturne baštine. Uz ekološku i kulturološku dimenziju, izložbom i štovanjem kruha kao simbola životne snage, iskazuje se i važna duhovna dimenzija ovog projekta", ističu organizatori smotre.