PISA u školama ZZH obavlja istraživanje obrazovanosti učenika

Tijekom mjeseca travnja i svibnja ove godine Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u suradnji s Ministarstvom obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH i uzorkovanim školama će provesti glavno PISA 2018 istraživanje. PISA je međunarodno istraživanje i predstavlja procjenu znanja i vještina petnaestogodišnjih učenika iz čitalačke pismenosti, matematičke pismenosti i prirodoslovne pismenosti.

Bosna i Hercegovina prvi put sudjeluje u PISA istraživanju.

Tijekom mjeseca svibnja 2017. godine je provedeno probno PISA 2018 istraživanje, a s područja Županije Zapadnohercegovačke su sudjelovale tri srednje škole: Gimnazija Ljubuški, Gimnazija fra Dominika Mandića Široki Brijeg i Gimnazija fra Grge Martića Posušje. Cilj probnog PISA 2018 istraživanja je bio ispitati može li Bosna i Hercegovina tehnički odgovoriti na provedbu glavnog PISA 2018 istraživanja. Sve tri srednje škole s područja Županije Zapadnohercegovačke su uspješno provele probno PISA 2018 istraživanje i time doprinijele provedbi glavnog PISA istraživanja.

Škole koje sudjeluju u PISA istraživanju biraju se metodom slučajnog uzorka. Testiranje će se obaviti u 213 škola.

S područja Županije Zapadnohercegovačke u glavnom PISA istraživanju sudjeluju:
– Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić Ljubuški,
– Osnovna škola Marka Marulića Ljubuški,
– Gimnazija Ljubuški,
– Srednja strukovna škola Široki Brijeg i
– Srednja škola Antuna Branka Šimića Grude.

PISA rezultati ne utječu na ocjenjivanje učenika i učitelja/nastavnika i ne procjenjuju se pojedinačno. Pokazuju se kao cjelokupna postignuća učenika u svakoj od država sudionica. Ukupan broj država koje sudjeluju u PISA istraživanju 2018. godine je 81.

PISA istraživanje pruža jedinstvenu priliku za dobivanje objektivnih pokazatelja na osnovu kojih možemo planirati i mijenjati obrazovnu politiku, pratiti promjene kako bi unaprijedili odgojno obrazovni rad.

Detaljnje informacije o PISA 2018 istraživanju možete naći u brošuri u prilogu OVDJE.