Gimnazijalci iz Ljubuškog sudjelovali u projektu "Postani student na jedan dan"

„Postani student na jedan dan“ je projekt koji se provodio u suradnji sa srednjim školama u sljedećim gradovima: Mostaru, Ljubuškom, Čitluku i Širokom Brijegu. Ciljana skupina su bili učenici završnih razreda srednje škole, a cilj projekta bio je približiti maturantima obaveze i odgovornosti kojima je ispunjen dan jednog studenta našeg fakulteta, te ih kroz jedan dan nastave zainteresirati za apliciranje za upis na medicinski fakultet po završetku srednje škole.

U organizaciji projekta sudjelovao je tim od 15 članova BoHeMSA-e LC Mostar, predvođenih koordinatoricom – Nikolina Miletić (LOME – Local Officer for Medical Education). U realizaciju projekta uključio se i SCOPH (Standing Commettee of Public health), tako da se može reći da je projekt rezultat odlične suradnje dvaju sektora unutar LC Mostar.

Projekt se zasnivao na dogovoru sa pedagozima, odnosno ravnateljima škola kojima su dopisi poslani. Oni su zatim obavijestili učenike o mogućnosti prijave, te sastavili popis zainteresiranih, nakon čega se izvršila selekcija na osnovu zainteresiranosti i uspjeha učenika. Nakon selekcije učenika, dogovoreni su termini dolaska srednjoškolaca na Medicinski fakultet Mostar, odnosno najpogodniji dani kojima su učenici mogli izostati s redovne nastave, ukoliko je to bilo potrebno.

Učenici su dodijeljeni svojim mentorima- studentima, koji su ih u dogovoru s profesorima i asistentima proveli kroz jedan dan studenta medicine, pohađajući s njima predavanja, seminare i vježbe. U pauzama između predavanja srednjoškolci su provedeni kroz laboratorije, specijalizirane učionice za praktičnu nastavu, te secir dvoranu i knjižnicu. Svatko od učenika je dobio kutu i ostali potreban materijal za vježbe, kao i zahvalnice za sudjelovanje u projektu.

Svaka od srednjih škola koja je dala zeleno svjetlo našem projektu također je dobila zahvalnicu za sudjelovanje.

Kroz jedan dan proveden na fakultetu, pohađanjem predavanja, vježbi i seminara, učenicima se nastojao približiti sami koncept i oblik studijskog programa, te ih zainteresirati za isti.

Po završetku „studentskih“ obaveza, s učenicima je organizirano prigodno druženje, kako bi mogli saznati više informacija o pripremi prijemnog ispita, potrebnoj literaturi i slično.

Projekt se provodio tijekom travnja i svibnja, s grupom od 50 učenika, a škole koje su sudjelovale su: Gimnazija Mostar; Gimnazija fra Grge Martića Mostar; Gimnazija fra Dominika Mandića Široki Brijeg; Srednja škola dr. fra Slavka Barbarića Čitluk; te Gimnazija Ljubuški.

Nadamo se da će se sljedeće godine veći broj srednjih škola uključiti u naš projekt, s obzirom da je ove godine rezultirao odličnom zainteresiranošću i suradljivošću učenika, poručili su organizatori.

Izvor: Bohemsa.org