FOTO: Gimnazijalci iz Ljubuškog na Finalnoj smotri projekta „Projekt građanin“ u Sarajevu

Napisao/la  ljportal.com

Projekt „Projekt građanin“ je jedan od rijetkih akademskih projekata u našoj zemlji koji na jednom mjestu okuplja učenike i nastavnike iz cijele Bosne i Hercegovine. Na ovogodišnjoj Finalnoj smotri sudjelovale su 33 najbolje ekipe (17 osnovnih i 16 srednjih škola) iz svih županija Federacije BIH, Distrikta Brčko, kao i svih regija Republike Srpske koji su radili na identificiranju i rješavanju problema javne politike u svojim zajednicama.  Obrazovni centar za demokraciju i ljudska prava CIVITAS i Ambasada SAD-a u BiH  su organizatori događaja, na kojem su promovirani projekti 300 učenika i nastavnika.

Među sudionici Finalne smotre koji predstavljaju najuspješnije školske timove su bili  učenici Gimnazije Ljubuški i Osnovne škole Tina Ujevića Vitina te učenici srednje škole Posušje koji su  imali priliku svoj projekt predstaviti u Velikoj dvorani Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Zapažen nastup prilikom predstavljanja projekta svoje škole je imao Miran Bulić učenik Osnovne škole Tina Ujevića Vitina.

Nakon programa u Parlamentu sudionici su se uputili prema Trgu fra Grge Martića, ispred sarajevske Katedrale gdje je bila upriličena javna promocija projekta. Drugi dan smotre organizirane su radionice za učenike i nastavnike.

"U Parlamentu je bilo jako lijepo i sviđa mi se što sam stekla jedno novo iskustvo i posjetila zgradu Parlamenta te ostala iznenađenja gostoprimstvom te mi je drago zbog sudjelovanja na Finalnoj smotri." rekla je Patricija Ćutuk, učenica 3. razreda Gimnazije Ljubuški.

"Vodio sam gimnazijalce u Parlament na Finalnu smotru  gdje  su osnovnoškolci bili zanimljiviji od srednjih škola što se tiče prezentiranja. U Sarajevu je bilo dobro, ali u Brčkom će biti još bolje." rekao je Mile Logara, profesor sociologije, logike, filozofije i etike u Gimnaziji Ljubuški.

"Kao što znate, bili smo u Sarajevu posjetili Parlament koji mi se jako svidio i ostat će mi kao jako lijepo iskustvo. Mnogo toga novog sam naučio, a drago mi je što sam upoznao i nove prijatelje, a najdraže od svega mi je što smo promovirali svoju školu na predivnom projektu i radujem se putovanju u Brčko" rekao je Tomislav Bulić učenik 7. razreda OŠ Tina Ujevića Vitina.

Da podsjetimo u Sarajevu, u konkurenciji srednjih škola je sudjelovala ekipa Gimnazije Ljubuški koju čine: Antonia Vukšić, Katarina Spajić, Emin Anadolac, Mijo Kozina, Patricia Ćutuk, Nikolina Miličević, Matea Ilić i Ana Petrović s temom "Neodržavanje Kule Herceg Stjepana", pod vodstvom prof. Mile Logare.

Našu županiju predstavljala je i ekipa Osnovne škole Tina Ujevića Vitina: Karlo Mihaljević, Nika Barać, Ivan Paradžik, Milla Zadro, Iva Zadro, Lucija Barbarić, Miran i Tomislav Bulić s temom "Školskom uniformom protiv diskriminacije", pod vodstvom nastavnica Ane Bubalo i Ane Dugandžić.

Pobjedničke ekipe nakon Sarajeva čeka još jedno putovanje, odlazak na Ljetnu školu Demokracije u Brčko.

Fotogaleriju sa smotre možete pogledati na linku OVDJE.