STUDIJSKO PUTOVANJE: Ravnatelji OŠ i SŠ ZHŽ boravili u istočnoj Slavoniji

Dvadesetak ravnatelja osnovnih i srednjih škola Zapadnohercegovačke županije zajedno s ministricom obrazovanja, znanosti, kulture i športa Helenom Lončar, bili su u trodnevnom studijskom posjetu istočnoj Slavoniji i županijama Osječko - baranjskoj i Vukovarsko - srijemskoj. Tom prigodom obišli su mnoge znamenitosti tod dijela Hrvatske, katedralu u Đakovu, crkvu sv. Bartola u Novim Mikanovcima, Ilok, gdje su posjetili franjevački samostan, stare iločke zidine, dvorac Principovac te Iločke podrume.

Uz bogate kulturno - povijesne znamenitosti i divljenje graditeljstvu kroz povijest, obišli su i grad heroj Vukovar, simbol hrvatskog otpora, slobode i stvaranja samostalne hrvatske države.

Osobito dirljivo bilo je prilikom obilaska mjesta stradanja hrvatskih vojnika i civila tijekom Domovinskog rata. Dah je zaostajao za vrijeme obilaska vukovarske bolnice, Memorijalnog spomen - groblja, Ovčare, Trpinjske ceste i Spomen - muzeja generala Blage Zadre.

Ravnatelji su se susreli i sa županom vukovarskom - srijemskim Božom Galićem te gradonačelnicima Vinkovaca Mladenom Karlićem i Vukovara Ivanom Penavom.

- Iznimno smo ponosni na tu vezu Hercegovine i Slavonije koju čemo još više njegovati i razvijati. Ovdje ćete uvijek biti dobrodošli kao i u svojoj Hercegovini, kazao je župan vukovarsko - srijemski Božo Galić, čija je obitelj kao i brojne druge u potrazi za boljim životom došla iz Hercegovine u Slavoniju.

- Nemjerljiv je doprinos ovih ljudi, ne samo Slavoniji, nego i cijeloj Hrvatskoj, kao i prije rata, teako i tijekom Domovinskog rata, a i danas u njezinoj obnovi, zaključio je župan Božo Galić.

Ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa u Vladi Zapadnohercegovačke županije Helena Lončar zahvalila se na srdačnom prijemu te istaknula kako se nada da će posjet ravnatelja osnovnih i srednjih škola još više produbiti i ojačati vezu koja se od davnina gradi, posebice od vremena odlaska i spašavanja od gladi siromašne hercegovačke djece u Slavoniju, a koju je provodio znameniti franjevac fra Didak Buntić.