Gimnazija Ljubuški: Od 93 maturanta, 92 upisala fakultet

Napisao/la  Vecernji list

Uspjeh učenika i kvaliteta nastave u nekoj školi mjeri se i izražava na nekoliko načina. Najslikovitiji i najprecizniji je onaj ustaljeni koji se izražava brojevima, odnosno ocjenama. Ocjenama se iskazuje pojedinačan rad, napredak ili nazadovanje učenika tijekom školske godine kako bi se na kraju školske godine došlo do njegova općeg uspjeha, a također i uspjeha razrednih odjela i škole kao cjeline.

Međutim, ima i drugih mjerila i pokazatelja kako se u nekoj školi radi. Jedan od njih je onaj iz kojeg se vidi što je bilo s učenicima nakon što su završili određenu školu, jesu li nastavili daljnje školovanje i što su u životu postigli.

Primjer učenika

Primjer učenika ljubuške Gimnazije je za svaku javnu pohvalu i divljenje. Prošle školske godine u završnom, četvrtom razredu bilo je ukupno 93 učenika u tri odjela. Nakon što su maturirali, čak njih 92 je upisalo fakultet, a samo jedno nije nastavilo akademsko obrazovanje. Najviše, točnije 72 studenta su se upisala na fakultete u Mostaru, 17 u Republici Hrvatskoj - osmero u Zagrebu, sedmero u Splitu i dvoje u Varaždinu te pojedno u Sarajevu, Međugorju i Beogradu. Izabrani su različiti studiji i znanstvena područija. Pravni fakultet upisalo je 11 učenika, ekonomiju osam, medicinu i elektrotehniku po četiri, strojarstvo tri, a najviše ih je izabralo različite smjerove na Filozofskom fakultetu i Fakultetu prirodoslovno - matematičkih i odgojnih znanosti: informatiku, matematiku, pedagogiju, psihilogiju, kemiju arheologiju, povijest, zemljopis, novinarstvo, socijalni rad i druge.

Kvaliteta nastave

Od 93 prošlogodišnja maturanta, njih 25 je prošlo sa odličnim uspjehom, 57 sa vrlo dobrim i 11 s dobrim. Broj upisanih na fakultete govori o kvaliteti nastave u našoj školi a gotovo svi na kraju uspješno završe studij, kaže Goran Skoko, ravnatelj Gimnazije u Ljubuškom.