Letak za maturante: Značaj i važnost izbora zanimanja

Napisao/la 
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Dragi  maturanti, u  tijeku  školovanja, a posebno  kada ste u završnom razredu  sve  je  prisutnija  dilema  kuda  dalje. U  kom  pravcu  ćete  nastaviti  školovanje? 

 

Što  je  vaš  budući  izbor i čemu se  želite  posvetiti?  Pitanja  traže  odgovor, a  odluku o  izboru  budućeg  zanimanja  trebate  donijeti  vi.  To je sigurno jedna od vaših najvažnijih i najznačajnijih odluka  jer čovjek jednu trećinu svog života provede obavljajući profesionalnu  djelatnost.

Nitko ne može odlučiti umjesto vas a naša želja je,  ali  i  obveza  da  vam  pomognemo,  odnosno  ukažemo  o  čemu  sve  trebate  voditi  računa  da bi  pravilno  odlučili.

 

 

  • Upoznati sebe, znači  upoznati  svoje  vrijednosti,  interese i sposobnosti.
  • Ciljevi  koje  sebi  postavljate  trebaju  biti  realni  da  bi  na  njih mogli  odgovoriti,  a  želje  i  interesi  usklađeni  sa  vašim sposobnostima  da  bi  ih  mogli  ostvariti.
  • Upoznati  zahtjeve  zanimanja, opis  poslova, uvjete  rada, ali i uvjete i  mogućnosti  zaposlenja i  koje  oblasti  nude  perspektivu.
  • Poznavati  uvjete  upisa  na  željeni  fakultet.

Predlažemo  da  napravite  listu  svojih  interesa  ( kojim  se aktivnostima  želim  baviti,  kako, gdje, s kim,  čime  volim  raditi), zatim  usporedite  sa  zahtjevima  zanimanja  koja  vas  interesiraju  i  zapišite ona zanimanja  koja  se  poklapaju  sa  vašim  interesima.

Glavne  ciljeve  i  težnje  postavljamo u skladu sa onim što najviše vrednujemo i  što nam  je  značajno.

Čemu  težiš ,što  smatraš  posebno  vrijednim? (baviti se praktičnim radom i stvarati  nešto opipljivo, baviti  se  intelektualnim  radom  i istraživati, baviti  se  kreativnim  radom,  pomagati  drugim ljudima…)  da  li  se vrijednosti  koje  si  izabrao  poklapaju  sa  zanimanjima  koja  te interesiraju?

Dosadašnji  uspjeh  u  pojedinim  predmetima, uspjeh  u  sportskim  i drugim  aktivnostima  mogu  biti  polazna  točka  kada  razmišljaš  o  svojim sposobnostima.

Kada  prikupite  sve  informacije  o  onome  što  vas  interesira  u  svezi budućeg  zanimanja  sigurno će  te  lakše  donijeti  odluku  o  svom budućem  usmjerenju. Međutim, uvijek  nije  moguće  doći  do  željenog cilja. Ukoliko  niste  u  mogućnosti  iz opravdanih  razloga  opredijeliti  se za      određenu oblast,  sigurno  postoje  i druga  zanimanja  u  kojima  će te  biti  jednako  tako  uspješni, jer svaki čovjek posjeduje sposobnosti za više  zanimanja. Ima  mnogo zanimanja  koja  su  slična  po  svojim  zahtjevima, a ako ste ih uvrstili u listu  svojih interesa  neće vam biti teško naći alternativno zanimanje – odgovarajuću  zamjenu. Alternativno zanimanje  treba  uvijek postojati, bar u  tvojim  razmišljanjima,  kako ne bi došao u situaciju velike neodlučnosti  onda  kada  upis  bude na pragu.

Alternativna  zanimanja  su  rezerva  za  ono što najviše želiš i pomoći će ti da  lakše  dođeš  do  željenog cilja.

Izbor  zanimanja  je  važna  odluka  i  zato nemojte  zanemariti  odgovor ni na  jedno  pitanje.  Pravilno  se  informirajte,  ali  i  potražite  pomoć  kako   bi   PRAVILNO  ODLUČILI.

„NA LJESTVE ŽIVOTA ČOVJEK SE NE MOŽE USPETI S RUKAMA U DŽEPOVIMA“

Pročitano 1794 puta